ikona wczytywania strony

Aktualności ❯ (Archiwum)

Ikonka symbolizująca artykuł

Dla dzieci z Ukrainy

2022-08-12

W Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu od 12.03. odbywały się zajęcia dla Dzieci z Ukrainy, które przebywają w Luboniu. 

Spotkania odbywały się dwa razy w tygodniu:

  • w środy od 15:15 integracja i wspólna zabawa Dzieci z Polski i z Ukrainy;
  • w soboty w godzinach 12:00 - 15:00 zajęcia wyłącznie dla Dzieci z Ukrainy.

W ramach sobotnich zajęć zapewnialiśmy prowadzenie przez wykwalifikowanych opiekunów, możliwość konsultacji psychologicznej w języku ukraińskim, a także wsparcie tłumacza. Zajęcia w każdym tygodniu przybierały inną formę. 

Zaczęliśmy od wspólnego spaceru po Luboniu i poznaniu ważnych miejsc w naszym mieście. W kolejnym tygodniu odbyły się zajęcia kreatywne, gdzie dzieci eksperymentowały z suchym lodem, przygotowywały zapachowe slime'y, a także rywalizowały w stworzeniu najwyższej wieży z pianek marshmallow. 

Ostatnią sobotę marca spędziliśmy w Stacji Grawitacja. Powietrznym akrobacjom na trampolinach nie było końca, a park linowy dla wielu okazał się radosnym wyzwaniem, podobnie jak ściana wspinaczkowa. Zainteresowanie wyjazdem było tak duże, że w kolejnym tygodniu go ponowiliśmy, tak aby wszyscy chętni mogli skorzystać. 

Podobnie jak z parkiem trampolin, również warsztaty florystyczne, ze względu na bardzo duże zainteresowanie, odbywały się przez kolejne dwie soboty. Czas ten spędziliśmy w COP-ie, gdzie dzieci pod okiem doświadczonej florystki przygotowały piękne, kolorowe jajka, osadzone w kompozycjach świątecznych. 

Skorzystaliśmy również z możliwości obejrzenia filmu z ukraińskim dubbingiem w Sali kinowej.

W maju zorganizowaliśmy wyjazd do ZOO we Wrocławiu, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem dzieci.

Zorganizowaliśmy również warsztaty z arteterapii, gdzie połączyliśmy muzykę, zapach kawy i malowanie na papierze.

Początek czerwca to wyjazd do ArtZagrody w Dymaczewie Starym, gdzie dzieci poznały proces powstawania bawełny, a następnie własnoręcznie ozdobiły bawełniane torby. Przy ognisku – na zakończenie zajęć- szaleństwom nie było końca.

Ostatnie czerwcowe warsztaty umożliwiły wszystkim uczestnikom przygotowanie dla siebie lodów.

W każdym tygodniu dokładaliśmy wszelkich starań, aby dzieciom niczego nie zabrakło. Zapewnialiśmy ich ulubione słodycze, ale także ciepłe posiłki na zakończenie zajęć. Uśmiechnięte buzie i chęci do aktywnego, cotygodniowego uczestnictwa są najlepszym dowodem na to, że te zajęcia były potrzebne, były dla nich ważne.

25. czerwca zorganizowaliśmy pożegnalny piknik dla dzieci z Ukrainy i ich rodzin. Skorzystaliśmy z gościnności Ośrodka Kultury, gdzie pojawiły się wielkie dmuchane zjeżdżalnie. Dzieci z radością korzystały z popcornu i waty cukrowej. Panie animatorki – mimo upału – zachęciły dzieci do wspólnej zabawy z chustą animacyjną, przeciąganie liny, wyścigi rzędów.

Imprezę swoją obecnością uświetniły Pani Burmistrz Małgorzata Machalska i Pani v-ce Burmistrz Dorota Franek.

Dużą niespodzianką były lody, które dzięki Pani Burmistrz dotarły do wszystkich dzieci.

To był fantastyczny czas, pełen dobrych spotkań, rozmów i świetnej zabawy zarówno dla dzieci z Polski jak i z Ukrainy.

Sergiusz Szajek

Dla dzieci z UkrainyDla dzieci z UkrainyDla dzieci z UkrainyDla dzieci z UkrainyDla dzieci z Ukrainy
Link do Urzędu Miasta Luboń

Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Luboniu

Plac Edmunda Bojanowskiego 2
62-030 Luboń
tel. 61 813 00 11 w.11

Polityka prywatnościDeklaracja dostępności