Jesteś tutaj: Strona Główna
Bezpłatna pomoc specjalistów dla rodziców i dzieci
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Luboniu rozpoczął realizację Projektu pt.: „Poprawa dostępu do usług społecznych wspierających rodziny i rodzinną pieczę zastępczą na terenie MOF Poznania – EDYCJA III”.
Od lipca 2025 roku w Centrum Wsparcia i Pomocy Rodzinie w Luboniu, ul. Sobieskiego 65 przyjmować będzie dziewięciu nowych specjalistów.
- specjalista do spraw przemocy,
- poradnictwo psychologiczne,
- poradnictwo prawne,
- poradnictwo pedagogiczne,
- trener umiejętności funkcjonowania w rodzinie,
- mediacje rodzinne,
- psycholog dziecięcy,
- psycholog systemowy
- poradnictwo logopedyczne.
Porady specjalistów świadczone będą nieodpłatnie. Rekrutację osób do projektu, a zatem osób zainteresowanych skorzystaniem ze wsparcia specjalistycznego prowadzi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Luboniu, ul. Źródlana 1. Prosimy o zgłaszanie się do siedziby ośrodka w celu zapisania się na wizytę u specjalisty.
Szczegółowszych informacji udzieli Państwu Justyna Juskowiak tel.: 695 055 481
Zapraszamy na konferencję z dr n. med. Ewą Głuszczak-Idziakowską - pediatrą, specjalistą z zakresu neonatologii.
14 kwietnia 2025 roku o 16.00 godz. w Centrum Organizacji Pozarządowych w Luboniu przy ul. gen. Wł. Sikorskiego 3 w Luboniu.
FAS, czyli Płodowy zespół alkoholowy, występuje u dzieci matek spożywających alkohol w trakcie ciąży. To nieodwracalny zespół zaburzeń fizycznych oraz psychicznych, będących konsekwencją swobodnego przenikania etanolu przez łożysko i narażenia rozwijającego się w macicy płodu na toksyczny wpływ alkoholu.
Zapraszamy serdecznie
Serdecznie zapraszamy na konferencję „Rodzic i nauczyciel partnerem w procesie edukacji i wychowania”, która odbędzie się 27 marca 2025 roku o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej nr 5 przy ul. H. Kołłątaja 1 w Luboniu.
Dnia 13 02 w COP w Luboniu odbyła się kolejna z cyklu konferencji poświęconych profilaktyce zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży. Tematem była ,, Siła wsparcia- integracja pomocy dla rodzin".
Zaproszenie przyjęła Dominika Kolasińska, psycholożka,dzieląc się z nami problem neuroróżnorodnosci wśród dzieci i młodzieży.
O uzależnieniach mówił psychoterapeuta p.Marcin Bąk. Rolę mediów cyfrowych przedstawiła psycholożka p.Agnieszka Osińska.
Policjanci z komisariatu lubońskiego mł.asp.Daria Malik oraz sierż.sztab.Łukasz Nowak omówili przejawy demoralizacji nieletnich na terenie miasta.
Konferencję zakończyła p.kurator zawodowa Anna Szymańska przedstawiając informacje dot.odpowiedzialności karnej dzieci i młodzieży.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ok.50 osób z lubońskich szkół, przedszkoli, PPP, MOPS-u i SM oraz lubońscy radni.
W dniu 18 października w COP w Luboniu odbyło się szkolenie dla sprzedawców napojów alkoholowych. W trakcie dwugodzinnego spotkania przedsiębiorcy zapoznali się z podstawą prawną sprzedaży alkoholu w Polsce, przepisami dotyczącymi reklamy alkoholu i nowelizacją ustawy o zdrowiu publicznym. Uczestniczy ćwiczyli techniki asertywnej komunikacji i skutecznej odmowy sprzedaży alkoholu osobie nietrzeźwej lub nieletniej. Dowiedzieli się jak postępować z agresywnym klientem.
W szkoleniu uczestniczyli również przedstawiciele Straży Miejskiej i funkcjonariusze policji lubońskiej z działu profilaktyki społecznej, którzy odpowiadali na pytania i wątpliwości handlowców. Każdy z uczestników otrzymał imienny certyfikat ukończenia szkolenia oraz hasło dostępu do bazy z materiałami dodatkowymi. Szkolenie prowadziła doświadczona trenerka pani Kinga Sobieraj-Zagrodnik.
W ramach udzielonej pomocy finansowej przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w formie dotacji celowej Miasto Luboń w ramach zadania Luboński Klub Rodzinny rozpoczyna szereg działań odbywających się w Centrum Wsparcia i Pomocy Rodzinie na ulicy Sobieskiego 65.
W sierpniu zaczęły odbywać się zajęcia ,,Joga dla kobiet w ciąży'' oraz konsultacje położnej środowiskowej.
We wrześniu odbywać się będą indywidualne konsultacje terapeutyczno- pedagogiczne dla rodziców,superwizje rodzinne oraz warsztaty podnoszące kompetencje rodzicielskie dla rodziców dzieci przedszkolnych.szkolnych i nastolatków. Zajęcia są bezpłatne.
Rodzice zainteresowani proszeni są o zgłoszenia do pracowników socjalnych MOPS oraz bezpośrednio pod nr 663 504 894.
Dnia 22 czerwca 2024 r. w Centrum Wsparcia i Pomocy Rodzinie w Luboniu odbyły się warsztaty psychoedukacyjne i rozwojowe dla kobiet z doświadczeniem przemocy lub zmagających się z problemem współuzależnienia; pochodzących z rodzin, w których występował problem uzależnienia lub przemocy. Grupa pracowała w oparciu o własne historie, dzieliła się swoim doświadczeniem; przeżyciami, uzyskaną dotychczas wiedzą i pomocą oraz wsparciem. Uczestniczki poznały teoretyczne modele dotyczące kształtowania się uzależnienia orazzwiązanej z nimi teorii więzi oraz stylów przywiązania kształtujących się we wczesnym dzieciństwie w relacji matka - dziecko, a mających wpływ na rozwój i przebieg uzależnienia oraz funkcjonowanie w relacjach. Jedną z form pracy był również psychorysunek "moja linia życia" - dzięki tej formie uczestniczki mogły uruchomić głębiej skrywane uczucia i na podstawie wykonanych prac zobaczyć jakie schematy dominują w ich życiu, czego nie zauważają lub uważają za niedostatecznie ważne.
Marcin Bąk
W czerwcu z inicjatywy GKRPA w Luboniu odbyło się pierwsze z cyklu spotkań ze znanym lekarzem Erykiem Matuszkiewiczem. Do Centrum Organizacji Pozarządowych zostali zaproszeni dyrektorzy lubońskich placówek oświatowych,pedagodzy i psycholodzy oraz przedstawiciele MOPS, Policji i Straży Miejskiej.
Specjalista toksykologii klinicznej w czasie dwugodzinnego spotkania przedstawił obecnym informacje dot. środków psychoaktywnych i ich wpływ na organizm człowieka. Szczególną uwagę lekarz poświęcił fentanylowi,czyli syntetycznemu opioidowi, którego uzależniający potencjał jest wyższy niż w w przypadku heroiny. Uzależnienie od tej substancji niesie poważne konsekwencje zdrowotne a nawet ryzyko śmierci.
Kolejne spotkanie ze specjalistą,tym razem w formie warsztatowej, odbędzie się we wrześniu.
W marcu Miasto Luboń i Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych przystąpili do akcji Razem Przeciw Depresji.
Materiały zostały przesłane również do lubońskich szkół. Mają one pomóc uczniom w obszarze radzenia sobie z trudnymi emocjami i wzmocnić ich wiedzę dot. zdrowia psychicznego.
Zapraszamy na konferencję ,,Czy te dzieci są jakieś inne?''.
Prelegentem będzie p. Dominika Kolasińska - Certyfikowany psychoterapeuta Gestalt, trener i wykładowca na Uniwersytecie SWPS w Poznaniu. Prowadzi psychoterapię indywidualnq młodzieży i osób dorosłych, grupy terapeutyczne i rozwojowe. Prowadzi zajęcia dydaktyczne oraz warsztaty i wykłady z obszaru komunikacji, analizy transakcyjnej, psychologii zdrowia, psychosomatyki, radzenia sobie ze stresem i psychodietetyki.
18 marca 2024 r. o godz. 18:00 w Szkole Podstawowej nr 5 w Luboniu.
Zapraszamy na spotkania psychoedukacyjnej grupy wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy lub zmagających się z problemem współuzależnienia; pochodzących z rodzin, w których występował problem uzależnienia lub przemocy. Spotkania będą odbywały się od marca, w czwartki, w godzinach 17:00 - 19:00, w Centrum Wsparcia i Pomocy Rodzinie przy ulicy Sobieskiego 65. Grupę będzie prowadził Marcin Bąk – psychoterapeuta, certyfikowany specjalista psychoterapii uzależnień.
Oferta skierowana jest do wszystkich kobiet, które doświadczają lub doświadczały przemocy w przeszłości, które chcą zdobyć wiedzę o mechanizmach przemocy i swoich prawach, dowiedzieć się, jak chronić przed przemocą siebie i swoich bliskich, uzyskać wsparcie oraz poznać inne kobiety będące w podobnej sytuacji, wzmocnić poczucie własnej wartości oraz nabrać sił i motywacji do zmiany swojej sytuacji.
Plac Edmunda Bojanowskiego 2
62-030 Luboń
tel. 61 813 00 11 w.11